Miscellaneous International Wrestling


**These tapes are not for sale or trade. This list is for my own cataloguing purposes.**

 

 

Current # of Misc. International Events: 37
 

CWA [Catch Wrestling Association] Show {Partial} (8/12/91).

  1. Chris Benoit vs. Dave Finlay

 

CWA [Catch Wrestling Association] Show {Partial} (8/12/93).

  1. Jushin Liger vs. Dave Finlay

 

IWA Puerto Rico Junior Heavyweight Title Tournament (5/20/99 - 5/21/99).

  1. Battle Royal

  2. Danny Boy vs. Pablo Marquez

  3. Pepe Prado vs. Christopher Daniels

  4. Reckless Youth vs. Taka Michinoku

  5. Aguila vs. Alexander Otsuka

  6. Great Sasuke vs. Tiger Mask IV

  7. Jeff Hardy vs. Super Crazy

  8. Yoshihiro Tajiri vs. Black Scorpion

  9. Taka Michinoku vs. Aguila

  10. Yoshihiro Tajiri vs. Super Crazy

  11. Christopher Daniels vs. Aguila

  12. Yoshihiro Tajiri vs. Aguila

 

WWA Revolution {Partial} (2/24/02).

  1. A.J. Styles vs. Low-Ki vs. Tony Mamaluke vs. Nova vs. Christopher Daniels vs. Shark Boy - Elimination 6-Way Dance

 

WWA Eruption {Partial} (4/13/02).

  1. Sabu vs. Devon Storm - Cage Match

 

WWC Puerto Rico TV (5/31/03).

  1. match listings unavailable

 

IWA Puerto Rico TV (5/31/03).

  1. match listings unavailable

 

WWC Puerto Rico TV (6/14/03).

  1. match listings unavailable

 

IWA Puerto Rico TV (6/14/03).

  1. match listings unavailable

 

EWA Weltmeisterschaft 2003 (10/11/03).

  1. Team Turkei vs. Iceman & Eric Schwarz

  2. Ahmed Chaer vs. Flying Dragon

  3. Wesna Busic vs. Martina Blond

  4. Jonny Storm vs. X Dream

  5. Michael Kovac vs. "American Dragon" Bryan Danielson

  6. Chris Hero vs. Doug Williams

  7. Charis Raaber vs. Maximum Capacity

 

wXw "...Then We Called 187" (1/31/04).

  1. B-Boy Interview

  2. 69ers Invitational Table Match (vs. Krash & Crowned Kid, and vs. Salvatore Bellomo & The Bull)

  3. Ares vs. Martin Nolte

  4. B-Boy vs. X Dream vs. Thumbtack Jack vs. Steve Douglas - 4 Way Elimination Match

  5. Alex Pain vs. Darksoul - Mutze on a Pole Match

  6. Mad Cow vs. Mot Van Kunder ("Macho Man" Randy Faggot)

  7. Double C vs. Murat Bosporus

  8. Chris Hero vs. Homicide - 2-of-3 Falls Match

 

wXw "When Hero Met Punk... in Germany" (2/28/04).

  1. Steve Douglas vs. Murat Bosporus

  2. Alex Pain vs. X Dream - 3 Stages of Kniffte Match

  3. Double C vs. Ares

  4. Jonny Storm vs. Mike Quackenbush

  5. Chris Hero vs. CM Punk - 60 Minute Iron Man Match

 

wXw "Enter the Zone" (3/27/04).

  1. Tyrant vs. Sigmasta Rappo

  2. X-Dream vs. G-Ses

  3. Darksoul vs. Salvatore Bellomo

  4. Ares vs. Alex Pain

  5. Doug Williams vs. Murat Bosporous

  6. Chris Hero vs. Double C

  7. Raven & Hate vs. Steve Douglas & Thumbtack Jack

 

wXw "Joint Venture" (2/13/05).

  1. Miek Quackenbush, Jigsaw, & Gran Akuma vs. Skayde, Eddie Kingston, & Hallowicked

 

wXw "16 Carat Gold Tournament 2007 Night 1" (5/4/07).

  1. Big Van Walter vs. Atsushi Aoki vs. Tengkwa vs. Adam Polak

  2. Go Shiozaki vs. Davey Richards - First Round

  3. Nigel McGuinness vs. Doug Williams - First Round

  4. Tommy End vs. Ares - First Round

  5. El Generico vs. PAC - First Round

  6. Ryo Saito vs. Matt Sydal - First Round

  7. Bad Bones vs. Emil Sitoci - First Round

  8. Murat Bosporus vs. Steve Douglas - First Round

  9. Chris Hero vs. Claudio Castagnoli - First Round

 

wXw "16 Carat Gold Tournament 2007 Night 2" (5/5/07).

  1. El Generico vs Bad Bones - Quarterfinals

  2. Doug Williams vs. Atsushi Aoki vs. Big van Walter vs. Emil Sitoci

  3. Nigel McGuinness vs. Ares - Quarterfinals

  4. Matt Sydal vs. Claudio Castagnoli

  5. PAC, Tengkwa, & Tommy End vs. Davey Richards, Steve Douglas, & Absolute Andy

  6. Chris Hero vs. Ryo Saito - Quarterfinals

  7. Murat Bosporus vs. Go Shiozaki - Quarterfinals

  8. BONUS: Murat Bosporus & Wesley Croton vs. Steve Douglas & Absolute Andy

 

wXw "16 Carat Gold Tournament 2007 Night 3" (5/6/07).

  1. El Generico vs. Ares - Semifinals

  2. Tommy End vs. Razorblade

  3. Chris Hero vs. Murat Bosporus - Semifinals

  4. Wesley Croton vs. Atsushi Aoki

  5. Go Shiozaki vs. Bad Bones

  6. Ab-Las (Absolute Andy & Steve Douglas) vs. Nigel McGuinness & Doug Williams

  7. PAC vs. Davey Richards

  8. Big van Walter vs. Adam Polak

  9. Typhoon (Ryo Saito & Matt Sydal) vs. Hair Cut Crew (Claudio Castagnoli & Emil Sitoci)

  10. Chris Hero vs. Ares - Tournament Finals

 

wXw "16 Carat Gold Tournament 2008 Night 1" (3/7/08).

  1. Adam Polak vs. Emil Sitoci vs. Marc Slater vs. Martin Stone

  2. Ares vs. Big Van Walter - First Round

  3. Jimmy Jacobs vs. Tommy End - First Round

  4. Absolute Andy vs. Chris Hero - First Round

  5. El Generico vs. Taiji Ishimori - First Round

  6. Bad Bones vs. PCO - First Round

  7. Chuck Taylor vs. Emil Sitoci - First Round

  8. "American Dragon" Bryan Danielson vs. Mike Quackenbush - First Round

  9. Doug Williams vs. Naomichi Marufuji - First Round

 

wXw "16 Carat Gold Tournament 2008 Night 2" (3/8/08).

  1. Chris Hero vs. Emil Sitoci - Quarterfinals

  2. Absolute Andy & PCO vs. Doug Williams & Martin Stone

  3. Bad Bones vs. El Generico - Quarterfinals

  4. Ares vs. Tommy End - Quarterfinals

  5. Adam Polak, Chuck Taylor, & Jimmy Jacobs vs. Big Van Walter, Marc Slater, & Taiji Ishimori

  6. "American Dragon" Bryan Danielson vs. Naomichi Marufuji - Quarterfinals

  7. Johnny Saint vs. Mike Quackenbush - World of Sport Rules Match

  8. Alex Pain vs. Steve Douglas

 

wXw "16 Carat Gold Tournament 2008 Night 3" (3/9/08).

  1. "American Dragon" Bryan Danielson vs. Chris Hero - Semifinals

  2. Doug Williams & Martin Stone vs. Emil Sitoci & Jimmy Jacobs

  3. Ares vs. Bad Bones - Semifinals

  4. Chuck Taylor vs. Taiji Ishimori

  5. Absolute Andy & PCO vs. Big Van Walter & Marc Slater vs. Farmer Joe & Mot van Kunder vs. Revolution Purple (Adam Polak & Lazio Fe)

  6. Mike Quackenbush vs. Naomichi Marufuji

  7. Steve Douglas vs. El Generico

  8. "American Dragon" Bryan Danielson vs. Bad Bones - Tournament Finals

 

NLW Debut Show {Partial} (6/15/08).

  1. Chris Hero vs. Claudio Castagnoli

 

wXw "Dead End VIII Night 2: European Navigation" (6/22/08).

  1. Eddie Edwards vs. Bernd Fohr

  2. Takashi Sugiura vs. Chris Hero

  3. Chris Hero & Marc Roudin vs. Steve Douglas & Absolute Andy

  4. KENTA vs. Claudio Castagnoli

  5. Jay Briscoe vs. Thumbtack Jack - Street Fight

  6. Nigel McGuinness vs. "American Dragon" Bryan Danielson

  7. Kenta Kobashi & Go Shiozaki vs. Bad Bones & Big Van Walter

 

wXw "18+ Reloaded" {Partial} (9/13/08).

  1. Thumbtack Jack vs. Drake Younger - No Ropes Barbed Wire Match

 

wXw "16 Carat Gold Tournament 2009 Night 1" (3/6/09).

  1. Martin Stone vs. Daisuke Sekimoto - First Round

  2. Adam Polak vs. Drake Younger - First Round

  3. Steve Douglas vs. Tatsuhito Takaiwa - First Round

  4. "American Dragon" Bryan Danielson vs. Doug Williams - First Round

  5. Terry Frazier vs. Zack Sabre Jr. - First Round

  6. Big Van Walter vs. Erick Stevens - First Round

  7. Absolute Andy vs. Shingo Takagi - First Round

  8. Tyler Black vs. Chris Sabin - First Round

 

wXw "16 Carat Gold Tournament 2009 Night 2" (3/7/09).

  1. "American Dragon" Bryan Danielson vs. Zack Sabre Jr. - Quarterfinals

  2. Steve Douglas vs. Daisuke Sekimoto - Quarterfinals

  3. Emil Sitoci vs. Dan Paysan vs. Chris Sabin vs. Tommy End

  4. Big Van Walter vs. Drake Younger - Quarterfinals

  5. Sami Callihan vs. Erick Stevens

  6. Shingo Takagi vs. Tyler Black - Quarterfinals

  7. Kartel & Tatsuhito Takaiwa vs. Doug Williams, Martin Stone, & Absolute Andy

  8. Bad Bones vs. "American Dragon" Bryan Danielson

 

wXw "16 Carat Gold Tournament 2009 Night 3" (3/8/09).

  1. Zack Sabre Jr. vs. Shingo - Semifinals

  2. Steve Douglas vs. Drake Younger - Semifinals

  3. Kartel vs. Erick Stevens & Martin Stone - Street Fight

  4. Sternau vs. Dan Paysan

  5. Tommy End vs. Tatshuhito Takaiwa

  6. "American Dragon" Bryan Danielson vs. Absolute Andy vs. Adam Polak vs. Tyler Black

  7. Chris Sabin vs. Doug Williams

  8. Sami Callihan & Big Van Walter vs. Daisuke Sekimoto & Bad Bones

  9. Drake Younger vs. Shingo - Tournament Finals

 

wXw "18+ Gorefest II" (4/4/09).

  1. Drake Younger vs. Sami Callihan - Barbed Wire Hell Match

  2. Adam Polak vs. Thumbtack Jack - Tour d'Europe Death Match

  3. Andrew Patterson vs. HATE - Ultraviolent TLC & Thumbtacks Death Match

  4. Devon Moore vs. Danny Havoc - Thumbtack Kickpads & Lighttube Bundles Match

  5. Drake Younger vs. Thumbtack Jack vs. HATE vs. Danny Havoc - Log Cabins Elimination Match

  6. Danny Havoc vs. Thumbtack Jack - No Ropes Electrified Lighttubes, Carribbean Spider Webs, Falls Count Anywhere Death Match

  7. Karstan Beck vs. Zack Sabre Jr.

  8. Lazio & Farmer Joe vs. Sternau & Markus Seemann

  9. Drake Younger vs. Devon Moore

 

wXw "Dead End IX Alpha" (5/1/09).

  1. "M-Dogg 20" Matt Cross vs. Bad Bones

  2. Thumbtack Jack vs. Big Van Walter

  3. Adam Polak vs. Carnage

  4. Doug Williams vs. Jimmy Rave

  5. Steve Douglas & Sternau vs. Absolute Andy & Don Jakobi

  6. The Thrillers (Joel Redman & Mark Haskins) vs. The Catch Hoolz (Big Van Walter & Sha Samuels) vs. Zack Sabre Jr. & Axeman - Elimination Match

  7. "American Dragon" Bryan Danielson vs. Claudio Castagnoli

 

wXw "Saturday Wrestling 6" (9/12/09).

  1. Masada vs. Thumbtack Jack - Turock Memorial Texas Death Match

 

wXw/Dragon Gate Open the Spanish Gate (10/30/09).

  1. Genki Horiguchi & Ryo Saito vs. Ronin Rider & Zack Sabre Jr.

  2. Kazkanuezez vs. Lee Flynn

  3. Colin McKay vs. Noam Dor

  4. Dragon Kid & Shingo vs. Young Bucks (Matt & Nick Jackson)

  5. El Generico vs. Mandril vs. PAC vs. Sean South

  6. Mike Quackenbush vs. Paul Tracey

  7. BxB Hulk, Masato Yoshino, & Naruki Doi vs. CIMA, KAGETORA, & Susumu Yokosuka

 

wXw/Dragon Gate Open the German Gate (10/31/09).

  1. Mark Haskins & Tommy End vs. Young Bucks (Matt & Nick Jackson)

  2. Bad Bones vs. KAGETORA

  3. Dragon Kid vs. El Generico vs. Masato Yoshino vs. Susumu Yokosuka

  4. CIMA vs. Mike Quackenbush

  5. BxB Hulk, Naruki Doi, & Zack Sabre Jr. vs. Genki Horiguchi, Ryo Saito, & Emil Sitoci

  6. Absolute Andy vs. Shingo

 

wXw "18+ Underground: Chapter 2" (1/17/10).

  1. Bernd Fohr vs. El Generico

  2. Bad Bones vs. Karsten Beck

  3. Emil Sitoci & Steve Douglas vs. Crimson City Saga (Tommy End & Zack Sabre Jr.)

  4. Danny Havoc vs. DJ Hyde - Four Corners of Pain Match

  5. Thumbtack Jack vs. Adam Polak

  6. Drake Younger vs. Jon Moxley - No Ropes Barbed Wire Match

 

wXw "16 Carat Gold 2010 Day 1" (3/5/10).

  1. Ares vs. Matt Jackson - First Round

  2. Munenori Sawa vs. Paul Tracey - First Round

  3. Martin Stone vs. Yuji Okabayashi - First Round

  4. Claudio Castagnoli vs. Johnny Kidd - First Round

  5. KAGETORA vs. Tommy End vs. Nick Jackson - First Round

  6. Erick Stevens vs. Adam Polak - First Round

  7. Switchblade Conspiracy (Jon Moxley & Sami Callihan) vs. Up In Smoke (Cheech & Cloudy)

  8. Big Van Walter vs. Daisuke Sekimoto - First Round

  9. Chris Hero vs. Bad Bones - First Round

 

wXw "16 Carat Gold 2010 Day 2" (3/6/10).

  1. Big Van Walter vs. Munenori Sawa - Quarterfinals

  2. Erick Stevens vs. KAGETORA - Quarterfinals

  3. Young Bucks (Matt & Nick Jackson) vs. Up In Smoke (Cheech & Cloudy) vs. Crimson City Saga (Tommy End & Zack Sabre Jr.)

  4. Switchblade Conspiracy (Sami Callihan & Jon Moxley) vs. Young Bucks (Matt & Nick Jackson)

  5. Paul Tracey vs. Johnny Kidd

  6. BJ Strong (Daisuke Sekimoto & Yuji Okabayashi) vs. Oberhausen Terror Corps (Bad Bones & Carnage)

  7. Ares vs. Claudio Castagnoli - Quarterfinals

  8. Chris Hero vs. Martin Stone - Quarterfinals

  9. Steve Douglas vs. Absolute Andy - No-DQ Falls Count Anywhere Match

 

wXw "16 Carat Gold 2010 Day 3" (3/7/10).

  1. Big Van Walter vs. Erick Stevens - Semifinals

  2. Oberhausen Terror Corps (Bad Bones & Carnage) vs. Up In Smoke (Cheech & Cloudy)

  3. Chris Hero vs. Ares - Semifinals

  4. Johnny Kidd vs. Terry Frazier - World of Sports Rules

  5. Claudio Castagnoli vs. Tommy End vs. Paul Tracey vs. KAGETORA

  6. Switchblade Conspiracy (Jon Moxley & Sami Callihan) vs. BJ Strong (Daisuke Sekimoto & Yuji Okabayashi)

  7. Zack Sabre Jr. vs. Munenori Sawa

  8. Nick Jackson vs. Matt Jackson

  9. Big Van Walter vs. Chris Hero - Tournament Finals

 

wXw "The Vision" (3/13/10).

  1. TJP vs. Zack Sabre Jr.

  2. Big Van Walter vs. Eddie Kingston

  3. Karsten Beck vs. Nick Gage

  4. American Wolves (Davey Richards & Eddie Edwards) vs. Switchblade Conspiracy (Sami Callihan & Jon Moxley)

  5. Tommy End vs. Claudio Castagnoli

  6. Steve Douglas vs. Bad Bones

  7. Chris Hero vs. Alex Shelley

  8. Drake Younger vs. Thumbtack Jack - Pain in the Glass Death Match